Robotik Süreç Otomasyonları - RPA

Robotik Süreç Otomasyonu Çözümleri

Sürekli yinelenen çalışan görevleri, çalışanlarınıza mutlak ihtiyaç duyduğunuz, insan ilişkileri gerektiren daha önemli ve yaratıcı nitelikte sorun çözme gerektiren çalışma zamanlarından zaman çalar ve verimliliğinizi düşürür. Her ne kadar “robotik süreç otomasyonu” terimi 2000’li yılların başlarına kadar pek duyulmasa da, daha önceki yıllarda da gelişim süreci içerisindeydi. Veri kopyalama , İş akışı otomasyonu , Yapay zeka...

Veri kopyalama; ekran görüntü verilerinin eski bir uygulamadan toplanması işlemidir, böylece veriler daha modern ve özgün bir kullanıcı arayüzü ile gösterilebilir.

Manuel veri girişi ihtiyacını ortadan kaldıran ve sipariş yerine getirme oranlarını artıran iş akışı otomasyon yazılımının avantajları arasında, artan hız, verimlilik ve doğruluk ön plandadır.

Yapay zeka, bilgisayar sistemlerinin normalde insan müdahalesi ve istihbarat gerektiren görevleri yerine getirme yeteneğini içerir.

Kısaca Robotik süreç otomasyonu (RPA), çalışanlarınızın zamanından ve verimliliğinden çalan sürekli kendini tekrar eden iş yüklerini kendiliğinden gerçekleştiren bir otomasyon sistemidir.

Robotik Süreç Otomasyonları Hakkında Sıkça Sorulanlar

Robotik Süreç Otomasyonunun Faydaları Nelerdir?

Robotik Süreç Otomasyonlarının en büyük faydaları arasında insan faktörünü sistemden çıkarmasından kaynaklı olarak gelen hata yapma olasılığın azalması ve zamandan büyük oranda tasarruf edilmesi sayılabilir.

Onun haricinde RPA faydaları için genel olarak aşağıdaki başlıkları sayabiliriz:

Üretkenliği artırır.

Çalışanlarınızın sürekli yinelenen işlere harcadığı zamanın daha yüksek fayda saylayacak alanlara yönelmesini sağlayarak üretkenliği arttırabilirsiniz.

İşletim maliyetlerini düşürür

İş yüklerini azaltmasından ve zamandan tasarruf etmesinden dolayı sadece kalifiyeli çalışanlardan oluşan bir ekip ile çok daha profesyonel hizmet verebilirsiniz.

İşin doğruluğunu artırır

Sürekli yinelenen işlerde insan doğası gereği oluşabilecek hataları ortadan kaldırır.

Talebe bağlı ölçekleme yapar

İhtiyaçlardaki dalgalanmalara bağlı olarak robotları hızla ekleyebilir veya azaltabilir ve otomasyon aracılığıyla ölçeklenebilen müşteri deneyimleri yaratarak işletmenize bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Geliştirme döngülerini kısaltın

Yeni otomasyon sağlayarak revizyonun azaltılması ve olası insan hatalarının asgari düzeye indirilmesi aracılığıyla yazılım geliştirme yaşam döngüleriyle bağlantılı süreçleri optimize edebilirsiniz.

BT'ye bağımlılığı azaltın

İş kullanıcılarının, herhangi bir BT becerisine gereksinim duymaksızın, birkaç saat veya gün içinde kendi robotik süreç otomasyonu robotlarını yaratmasına ve devreye almasına, böylece BT'nin başka yerlere odaklanabilmesine imkan tanıyabilirsiniz.

RPA Robotik Süreç Otomasyonu Uygulama Alanları Nelerdir?

Robotik süreç otomasyonunun en iyi uygulamalarından bazıları şunlardır:

Muhasebe

Kurumsal ya da bireysel kullanıcılar genel muhasebe, operasyonel muhasebe, işlem raporlama ve bütçeleme için RPA kullanabilirler.

Finansal Hizmetler

Finansal hizmet sektöründeki tüzel ya da gerçek kişiler, RPA’yı döviz ödemeleri, hesap açılışlarını ve kapanışları otomatikleştirme, denetim taleplerini yönetme ve sigorta taleplerini işleme koyma, borsa hisse senedi alım ve satım işlemleri, raporlama hizmetleri için kullanabilirler.

Sağlık Hizmetleri

Tıbbi kuruluşlar, hasta kayıtlarını, talepleri, müşteri desteğini, hesap yönetimini, faturalandırma, raporlama işlemlerini ve analitiği yürütmek için RPA’yı kullanabilirler.

İnsan Kaynakları

RPA, çalışanların bilgilerini ve zaman çizelgesi gönderme süreçlerini güncelleyerek, onboarding ve offboarding dahil olmak üzere İK görevlerini otomatikleştirebilir.

Tedarik Zinciri Yönetimi

RPA, satın alma, sipariş işleme ve ödemeleri otomatikleştirme, stok seviyelerini izleme ve gönderileri izleme için kullanılabilir.

Hakkımızda

Bizimle iletişime geçin merak ettiklerinizi cevaplayalım.

Destek Hattımız +90(532)433.88.23

Mail'e Gönderin

Bizimle mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz